Biram Zdravlje logo

Sve o cerumenu - zašto nastaje i kako nežno ukloniti višak?

shadow illustration

Neprijatan osećaj zapušenog uha nastaje jer se cerumen sabija i taloži u uhu. Često to može biti i bolno, zato pročitajte kako je lučenje cerumena najlakše držati pod kontrolom.

Cerumen, u narodu poznat i kao ušni vosak, predstavlja prirodni i zaštitni mehanizam naših ušiju. Iako nama deluje odbojno i trudimo se da ga uklonimo, ovaj zaštitni sloj ima važnu ulogu. Cerumen stvaraju žlezde u ušnim kanalima. Ovaj ušni vosak sačinjen je od mešavine masnoća, proteina i mrtvih ćelija kože. Zbog ovakve strukture, cerumen je lepljiv.  

Ušni vosak ima mnogo uloga, a najveća mu je da zaštiti uši od bakterija, virusa i nečistoća. Sprečava i prodor spoljašnjih čestica, dok koži pruža vlažnost unutar ušnog kanala i time sprečava isušivanje. 

Vlažnost kože ušiju je bitna jer se tako sprečava svrab uha, nastanak pukotina na koži koje propuštaju lakše bakterije, samim tim se sprečava i upala uha. 

U većini slučajeva, cerumen se prirodno kreće prema izlazu iz ušnog kanala, međutim, kada se nakuplja više nego što bi trebalo, može izazvati nelagodnosti poput slabljenja sluha, svraba ili čak bola u uhu

Zbog čega dolazi do nagomilavanja cerumena?

Prirodno, uho ima mogućnost samočišćenja i cerumen bi trebalo da izlazi samostalno, ali određeni faktori mogu doprineti njegovom nagomilavanju. 

Upotreba štapića za uši: korišćenje štapića za uši često cerumen gura dublje u ušni kanal, čineći ga kompaktnijim i težim za uklanjanje. Prirodna sklonost ka prekomernoj proizvodnji cerumena: kod nekoga se cerumen u uhu prirodno pojačano stvara, što povećava verovatnoću stvaranja cerumenskih čepova. Kako biste razbili čep i predupredili da se cerumen ponovo nagomila, najbitnije je redovno čišćenje odgovarajućim sprejem za uši.  

Uzak ili zakrivljen ušni kanal: na oblik ušnog kanala ne možemo uticati, ali on igra značajnu ulogu u tome koliko lako cerumen može da izađe iz uha. U tom slučaju je redovna i pravilna higijena uha naročito važna.Često nošenje slušalica ili slušnih aparata: ovi uređaji mogu sprečiti ušni vosak da se prirodno izbacuje i uzrokuju njegovo nakupljanje. Zato je i u ovom slučaju jednostavno rešenje da pre nošenja slušalica u uši naprskate sprej za uho koji omekšava i sprečava nagomilavanje cerumena. 

Kako izbaciti cerumen iz uha?

Kada je cerumen previše zbijen ili uzrokuje neprijatnosti, postoji nekoliko sigurnih metoda za njegovo uklanjanje. 

Upotreba spreja za uši koji će omekšati cerumen i pomoći da se on prirodno razgradi i izađe iz uha.  U apotekama možete pronaći Vaxol sprej za uho jednostavan za primenu, na bazi farmaceutski prečišćenog maslinovog ulja koji delotvorno omekšava i prirodno uklanja cerumen (ušni vosak).  

Vaxol sprej je naročito praktičan jer ga možete naneti u liftu, toaletu na poslu, sedeći ili stojeći, bez ikakve posebne pripreme ili čekanja da se sprej “slegne”. Nema curenja iz uha i zbog konusnog vrha spreja koji prirodno i prijatno ulazi u uho, sadržaj bočice stiže baš gde je potrebno odmah. 

Klinički je dokazano da maslinovo ulje sprečava suvoću kože uha i tako smanjuje osećaj svraba i iritacije, pa je to razlog zbog čega je farmaceuski čisto maslinovo ulje osnovni sastojak ovog spreja. Redovnom upotrebom ćete čak smanjiti i neprijatne odlaske na ispiranje uha.  

Ispiranje ušiju je efikasna metoda čišćenja cerumena, ali se ne savetuje prečesto i nikako ne radite sami kod kuće već isključivo u ORL ambulanti.  

Simptomi koji ukazuju da je vreme za ispiranje ušiju mogu uključivati: 

  • smanjenje sluha; 
  • svrab unutar ušnog kanala; 
  • neprijatan osećaj zapušenosti ili pritiska; 
  • bol u uhu; 
  • zvonjenje u ušima (tinitus). 

Ukoliko vam ORL lekar savetuje ispiranje, pre samog tretmana možete naneti Vaxol sprej, koji će  omekšati cerumen i olakšati tretman.

Mehaničko uklanjanje: sprovodi ORL stručnjak koristeći specijalne instrumente za direktno uklanjanje cerumena iz ušnog kanala. Ova metoda mora biti urađena u profesionalnom okruženju kako bi se izbegla potencijalna oštećenja. 

Šta nikako ne treba raditi da biste očistili cerumen iz uha?

  • Izbegavajte štapiće za uši: kao što smo već spomenuli, štapići za uši mogu pogoršati situaciju i dodatno utisnuti cerumen u ušni kanal. 
  • Ne pokušavajte da izvadite cerumen oštrim predmetima: korišćenje pinceta i drugih oštrih predmeta može oštetiti bubnu opnu, povredu, a time i uzrokovati ozbiljnu infekciju. 
  • Ne čistite prečesto uši: često čišćenje može dovesti do iritacije ili čak infekcije. 

Kada je vreme za lekara?

Vreme je za stručnu pomoć ako nakupljeni cerumen uzrokuje ozbiljne simptome poput:  

  • jakog bola, 
  • gubitka sluha i 
  • vrtoglavice. 

Cerumen u uhu možda nam jeste odbojan na prvi pogled, ali on igra značajnu ulogu u zaštiti ušiju od infekcija i iritacija. Uz redovnu svakodnevnu upotrebu Vaxol spreja za uši možete se rešiti viška cerumena. 

SAZNAJ VIŠE O PROIZVODU

 

Pre upotrebe detaljno pročitati uputstvo.
O indikacijama, merama opreza i neželjenim reakcijama na medicinsko sredstvo, posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.