Biram Zdravlje logo

Šta je plivačko uho?

shadow illustration

Plivačko uho ili upala spoljašnjeg uha je infekcija spoljašnjeg slušnog kanala koja može zahvatiti i ušnu školjku i bubnu opnu, a uzrokuju je različite vrste mikroorganizama (najčešće bakterije).

Plivačko uho najčešće se javlja leti kod osoba koje provode puno vremena u vodi. Nastaje zbog iritacije kože u spoljašnjem slušnom kanalu, kada voda ostane “zarobljena” u uhu.  

Voda se obično zadržava iza nakupljenog cerumena (ušnog voska), pa je onemogućeno njeno potpuno izbacivanje. Zadržavanjem vode u ušnom kanalu stvara se sredina (vlažna, mračna, topla) idealna za razvoj mikroorganizama koji mogu biti prisutni u vodi. Osećaj začepljenog uha je izuzetno neprijatan.  

Plivačko uho nastaje i zbog viška cerumena?

Voda unutar uha se zadržava jer ne može izaći zbog viška cerumena. Cerumen (ušni vosak) je mastan i ima ulogu da: 

  • štiti uši od bakterija, prljavštine, i stranih čestica;
  • vlaži kožu unutar ušnog kanala i time sprečava isušivanje. 

 

Plivačko uho nastaje kada cerumen ne može sam da izađe iz uha, a nekim našim lošim navikama mi uzrokujemo njegovo zadržavanje, pa čak i nabijanje.

Kao posledica dolazi do zadržavanja vode u uhu, odnosno javlja se plivačko uho koje uzrokuje bol u uhu. 

Kako možemo da sprečimo plivačko uho?

  1. Ne čistite uši štapićima za uši!

    Na ovaj način potisnućete cerumen dublje u uho i izazvati iritaciju i infekciju. Umesto toga, preporučuje se da koristite sprej za uho koji će omekšati cerumen i pomoći njegovom prirodnom izbacivanju iz uha. 

     
  2. Osušite uši odmah nakon izlaska iz vode.
     
  3. Izbegavajte prljavu vodu. 

Šta kada boli uho?

Zamislite osećaj da ste konačno otišli na odmor, uživate u ronjenju, skakanju sa mola i uveče ne možete da zaspite od jakog bola? Pomisao na ovo već stvara nelagodu, a ako ste osetili šta znači kada uho boli, onda znate da u kućnoj apoteci treba imati kapi za uši i sprej za uho.  

Ova bol može biti izuzetno jaka i ometa svakodnevni život. Osobe koje su sklone ovome problem znaju da bez upotrebe analgetika ova bol teško prolazi sama od sebe. 

U kućnoj apoteci treba imati kapi za uši protiv bola u uhu koje može koristiti cela porodica, a po mogućnosti i deca. 

Auridol kapi za uši su prva pomoć kod rešavanja bola u uhu. Ukoliko se bol javi iznenada, dovoljno je ukapati u oba uha po 2 kapi do 3 puta dnevno.

Auridol kapi za uši sadrže bezvodni rastvor glicerola koji u svom sastavu sadrži 0.5% rastvora lidokaina, lokalnog anestetika.

Otuda i odgovor zašo Auridol kapi za uši predstavljaju brzo rešenje kod bola u uhu: smanjuju bol, otok i pritisak u uhu. 

SAZNAJ VIŠE O PROIZVODU  

 

Pre upotrebe pročitati uputstvo! O nameni i neželjenim reakcijama na medicinsko sredstvo posavetujte se sa lekarom ili farmaceutom.