Šta je plivačko uho?
Plivačko uho ili upala spoljašnjeg uha je infekcija spoljašnjeg slušnog kanala koja može zahvatiti i ušnu školjku i bubnu opnu, a uzrokuju je različite vrste mikroorganizama (najčešće bakterije).
Plivačko uho najčešće se javlja leti kod osoba koje provode puno vremena u vodi. Nastaje zbog iritacije kože u spoljašnjem slušnom kanalu, kada voda ostane “zarobljena” u uhu.
Voda se obično zadržava iza nakupljenog cerumena (ušnog voska), pa je onemogućeno njeno potpuno izbacivanje. Zadržavanjem vode u ušnom kanalu stvara se sredina (vlažna, mračna, topla) idealna za razvoj mikroorganizama koji mogu biti prisutni u vodi. Osećaj začepljenog uha je izuzetno neprijatan.
Plivačko uho nastaje i zbog viška cerumena?
Voda unutar uha se zadržava jer ne može izaći zbog viška cerumena. Cerumen (ušni vosak) je mastan i ima ulogu da:
- štiti uši od bakterija, prljavštine, i stranih čestica;
- vlaži kožu unutar ušnog kanala i time sprečava isušivanje.
Plivačko uho nastaje kada cerumen ne može sam da izađe iz uha, a nekim našim lošim navikama mi uzrokujemo njegovo zadržavanje, pa čak i nabijanje.
Kao posledica dolazi do zadržavanja vode u uhu, odnosno javlja se plivačko uho koje uzrokuje bol u uhu.
Kako možemo da sprečimo plivačko uho?
- Ne čistite uši štapićima za uši!
Na ovaj način potisnućete cerumen dublje u uho i izazvati iritaciju i infekciju. Umesto toga, preporučuje se da koristite sprej za uho koji će omekšati cerumen i pomoći njegovom prirodnom izbacivanju iz uha.
- Osušite uši odmah nakon izlaska iz vode.
- Izbegavajte prljavu vodu.
Šta kada boli uho?
Zamislite osećaj da ste konačno otišli na odmor, uživate u ronjenju, skakanju sa mola i uveče ne možete da zaspite od jakog bola? Pomisao na ovo već stvara nelagodu, a ako ste osetili šta znači kada uho boli, onda znate da u kućnoj apoteci treba imati kapi za uši i sprej za uho.
Ova bol može biti izuzetno jaka i ometa svakodnevni život. Osobe koje su sklone ovome problem znaju da bez upotrebe analgetika ova bol teško prolazi sama od sebe.
U kućnoj apoteci treba imati kapi za uši protiv bola u uhu koje može koristiti cela porodica, a po mogućnosti i deca.
Auridol kapi za uši su prva pomoć kod rešavanja bola u uhu. Ukoliko se bol javi iznenada, dovoljno je ukapati u oba uha po 2 kapi do 3 puta dnevno.
Auridol kapi za uši sadrže bezvodni rastvor glicerola koji u svom sastavu sadrži 0.5% rastvora lidokaina, lokalnog anestetika.
Otuda i odgovor zašo Auridol kapi za uši predstavljaju brzo rešenje kod bola u uhu: smanjuju bol, otok i pritisak u uhu.