Biram Zdravlje logo

Udahni-izdahni ili kako prepoznati da ne znate da dišete

shadow illustration

Mislite da nema nikakve šanse na svetu da zaboravite da dišete?

Ali šta ako vam kažemo da ste to već uradili. I to ne samo jednom…
Zaboravljamo da dišemo mnogo češće nego onda kada osetimo uzbuđenje, umorni smo…

Zaboravljamo da dišemo skoro svaki dan.

Ostadoh bez daha

Svi nekad „ostajemo bez daha” ili „ne možemo da dišemo”.
Verovatno zato što je nešto toliko očaravajuće da smo zastali na tren i zaboravili da dišemo. Ili smo ostali u šoku. Ostajanje bez daha je pozitivna stvar, ali kada se događa često – ima negativne posledice.Panika jer ne dišete – ili odsustvo disanja zbog panike?

Kada paničimo i pod stresom smo, dišemo nepravilno i plitko. Takvo (ne)disanje može ozbiljno da naruši imunitet. Počnete da „kašljucate”, otežano dišete, imate glavobolju. Mnogo puta u takvim situacijama smo čuli savet „diši duboko”. Pravilno disati znači duboko udisati na nos iz stomaka, a izdisati na usta. Dobro je da je izdah gotovo dva puta duži od udisaja!

Ko je video zadihanog Indijanca?

Teško dišete i srce vam brzo kuca? Brzo kucanje srca možete usporiti načinom na koji dišete. U jogi postoji jednostavna tehnika za koju vam je potrebno samo 2 minuta. Sednete u indijanski položaj na pod i zapušite jednu nozdrvu rukom, a dišete na drugu 6 sekundi i isto ponovite s drugom nozdrvom. Nekoliko puta izmenite nozdrve i vežba je gotova. Ako ste na poslu i nemate vremena da izigravate „Indijanca”, na drugi način podstaknite zdravo disanje..

 

Zen za disanje

Disanjem možete ublažiti simptome otežanog disanja, pogotovo kod alergija. Čuli ste za zvuk „OM”? Jedan dugi „Ooooommmmmmm” u izdisaju mnogo je više od dva izgovorena slova. Vrlo je moćan i svojim vibracijama otvara kanaliće – spone između sinusa i nosne šupljine, te olakšava disanje.

Neprijatelj broj 1

Prehlada, kašalj, alergija, grip, upala pluća… Neki su od najvećih neprijatelja pravilnog disanja. Na plućima je velik teret. Kako biste što pre uklonili taj teret, ublažite kašalj i prodišite kako treba.

„Gubiti dah” zbog šokantnog kraja odličnog trilera ili predivnog pogleda na grad usred noći dobra je stvar! Želimo vam puno takvih trenutaka.
Uznemiren duh zbog gubitka daha je ono što želimo da izbegnete! Zato – živite punim plućima!

ŽELIM DUBOKO DA UDAHNEM!